Vishay/Dale RLR32C5602GPRSL
RLR32C5602GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5602GPRSL
Brief Description
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5602GPRSL.pdf
Availability of RLR32C5602GPRSL
QUANTITY
RLR32C5602GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5602GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C5602GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5602GPRSL
Related LinksRLR32C5, RLR32C5602GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5602GPRSL Details Description
Related parts for RLR32C5602GPRSL
JUMPER-H1502TR/A2015S/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN XFP CAGE/HEAT SINK PRESSFIT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA M12 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC ASIC TV ENCODER USB 144BGA datasheet.pdf
AB 6C 5#12,1#16 SKT RECP datasheet.pdf
Precision, 16 MHz CBFET Op Amp IC datasheet.pdf