Vishay/Dale RLR32C5603GRBSL
RLR32C5603GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5603GRBSL
Brief Description
RES 560K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5603GRBSL.pdf
Availability of RLR32C5603GRBSL
QUANTITY
RLR32C5603GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5603GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C5603GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5603GRBSL
Related LinksRLR32C5, RLR32C5603GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5603GRBSL Details Description
Related parts for RLR32C5603GRBSL
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR AD/DA 57CABGA datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748LT3575 50UH datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 100A SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
E2 DIE MMT MECH FEED 16-14 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M6 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGE .100 130POS DR LOW P datasheet.pdf