Vishay/Dale RLR32C56R0GPB14
RLR32C56R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C56R0GPB14
Brief Description
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C56R0GPB14.pdf
Availability of RLR32C56R0GPB14
QUANTITY
RLR32C56R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C56R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C56R0GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C56R0GPB14
Related LinksRLR32C5, RLR32C56R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C56R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR32C56R0GPB14
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY LGH 1/2L RED datasheet.pdf
IC LOAD SW 2CH LATCH-OFF 8-MLP datasheet.pdf
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 6A DO4 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 16COND datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
DEV KIT FOR STK600 datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf