Vishay/Dale RLR32C62R0GMRSL
RLR32C62R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C62R0GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C62R0GMRSL.pdf
Availability of RLR32C62R0GMRSL
QUANTITY
RLR32C62R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C62R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C62R0GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C62R0GMRSL
Related LinksRLR32C6, RLR32C62R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C62R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR32C62R0GMRSL
VARISTOR 351V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 3637 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf