Vishay/Dale RLR32C6490FPRSL
RLR32C6490FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C6490FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C6490FPRSL.pdf
Availability of RLR32C6490FPRSL
QUANTITY
RLR32C6490FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C6490FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C6490FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C6490FPRSL
Related LinksRLR32C6, RLR32C6490FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C6490FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C6490FPRSL
JUMPER-H1507TR/A2015R/H1505TR12" datasheet.pdf
IC TXRX E1 1-CHIP 5V 44-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 560 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf