Vishay/Dale RLR32C7501GPR64
RLR32C7501GPR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C7501GPR64
Brief Description
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C7501GPR64.pdf
Availability of RLR32C7501GPR64
QUANTITY
RLR32C7501GPR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C7501GPR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C7501GPR64
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C7501GPR64
Related LinksRLR32C7, RLR32C7501GPR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C7501GPR64 Details Description
Related parts for RLR32C7501GPR64
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
PULL TAB 20,24,25,26,14POS WHITE datasheet.pdf
3-WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
GEN III PLUG HSG. 3 POS. datasheet.pdf