Vishay/Dale RLR32C7502FRRE6
RLR32C7502FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C7502FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C7502FRRE6.pdf
Availability of RLR32C7502FRRE6
QUANTITY
RLR32C7502FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C7502FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C7502FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C7502FRRE6
Related LinksRLR32C7, RLR32C7502FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C7502FRRE6 Details Description
Related parts for RLR32C7502FRRE6
CONN RCPT 16POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE 300A 250V ALARM IND SLOW datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
IC DVR HIGH-SIDE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
LIMITRON FAST ACTING FUSE CLASS datasheet.pdf
1500UF 50V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf