Vishay/Dale RLR32C8253FRB14
RLR32C8253FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C8253FRB14
Brief Description
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C8253FRB14.pdf
Availability of RLR32C8253FRB14
QUANTITY
RLR32C8253FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C8253FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C8253FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C8253FRB14
Related LinksRLR32C8, RLR32C8253FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C8253FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C8253FRB14
CAP CER 22PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 09POS F-F datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf