Vishay/Dale RLR32C82R5FRB14
RLR32C82R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C82R5FRB14
Brief Description
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C82R5FRB14.pdf
Availability of RLR32C82R5FRB14
QUANTITY
RLR32C82R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C82R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C82R5FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C82R5FRB14
Related LinksRLR32C8, RLR32C82R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C82R5FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C82R5FRB14
IC DETECTOR VOLT 4-UCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS BRKWY VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MIC CABLE 24AWG 1000V SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 175MA 5.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 32AWG BLK datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C COTS Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf