Red Lion Controls RLY10000
RLY10000 picture photo
Mfg. Part Number
RLY10000
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
RLY10000.pdf
Availability of RLY10000
QUANTITY
RLY10000 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLY10000
Internal Part NumberEIS-RLY10000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRLY1
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage115VAC - Max
Turn On Voltage (Max)-
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLY10000
Related LinksRLY1, RLY10000 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
RLY10000 Details Description
Related parts for RLY10000
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN ADAPT RP SMA JACK-UMC JACK datasheet.pdf
SW PIANO DIP 10 POS SEALED SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK 9POS 5.00MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 4A TO277A datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
AB 5C 5#16S PIN PLUG datasheet.pdf
12-Bit, 170 MSPS 3.3V A/D Converter IC datasheet.pdf