Recom Power RM-053.3S/H
RM-053.3S/H picture photo
Mfg. Part Number
RM-053.3S/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 05VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RM-053.3S/H.pdf
Availability of RM-053.3S/H
QUANTITY
RM-053.3S/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RM-053.3S/H
Internal Part NumberEIS-RM-053.3S/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max0.25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM-053.3S/H
Related LinksRM-05, RM-053.3S/H Datasheet, Recom Power Distributor
RM-053.3S/H Details Description
Related parts for RM-053.3S/H
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 12A BU-5S datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 5POS datasheet.pdf
CIRCULAR CONN HARAX M12 L4 F datasheet.pdf
CONN HEADER 11/12POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO3PF datasheet.pdf