Hirose Electric Co Ltd RM12BPE-4S(71)
RM12BPE-4S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM12BPE-4S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS W/SOCKET INSERT
Datasheet Download
RM12BPE-4S(71).pdf
Availability of RM12BPE-4S(71)
QUANTITY
RM12BPE-4S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12BPE-4S(71)
Internal Part NumberEIS-RM12BPE-4S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12BPE-4S(71)
Related LinksRM12BPE, RM12BPE-4S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12BPE-4S(71) Details Description
Related parts for RM12BPE-4S(71)
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-100-2 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 1A WDFN3 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf