Hirose Electric Co Ltd RM15WTLP-12P(72)
RM15WTLP-12P(72) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTLP-12P(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS CABLE PIN RA
Datasheet Download
RM15WTLP-12P(72).pdf
Availability of RM15WTLP-12P(72)
QUANTITY
RM15WTLP-12P(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTLP-12P(72)
Internal Part NumberEIS-RM15WTLP-12P(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTLP-12P(72)
Related LinksRM15WTLP, RM15WTLP-12P(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTLP-12P(72) Details Description
Related parts for RM15WTLP-12P(72)
TXRX RS-485/422 3.3V LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 8A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 113 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5 OHM 25W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .047UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf