Hirose Electric Co Ltd RM24WTP-31P(71)
RM24WTP-31P(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM24WTP-31P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
RM24WTP-31P(71).pdf
Availability of RM24WTP-31P(71)
QUANTITY
RM24WTP-31P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM24WTP-31P(71)
Internal Part NumberEIS-RM24WTP-31P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM24WTP-31P(71)
Related LinksRM24WTP, RM24WTP-31P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM24WTP-31P(71) Details Description
Related parts for RM24WTP-31P(71)
DIODE ARRAY GP 200V 5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 38A SOT-227 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 300 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf