Hirose Electric Co Ltd RM24WTP-CP14(71)
RM24WTP-CP14(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM24WTP-CP14(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 24 M24 SLVR
Datasheet Download
RM24WTP-CP14(71).pdf
Availability of RM24WTP-CP14(71)
QUANTITY
RM24WTP-CP14(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM24WTP-CP14(71)
Internal Part NumberEIS-RM24WTP-CP14(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesRM-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.550" (14.00mm)
Diameter - Outside1.142" (29.00mm)
Shell Size - Insert24
Thread SizeM24x0.75
Cable Exit180°
MaterialBrass
PlatingNickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsRM-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM24WTP-CP14(71)
Related LinksRM24WTP-, RM24WTP-CP14(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM24WTP-CP14(71) Details Description
Related parts for RM24WTP-CP14(71)
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF U2J RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf