Sullins Connector Solutions RMC10DRYI-S13
RMC10DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC10DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC10DRYI-S13.pdf
Availability of RMC10DRYI-S13
QUANTITY
RMC10DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC10DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-RMC10DRYI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC10DRYI-S13
Related LinksRMC10D, RMC10DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC10DRYI-S13 Details Description
Related parts for RMC10DRYI-S13
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONTROL REMOTE DSPLY KEYPD W-CBL datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 15ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf