Nichicon UVK2V4R7MPD1TD
UVK2V4R7MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2V4R7MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVK2V4R7MPD1TD.pdf
Availability of UVK2V4R7MPD1TD
QUANTITY
UVK2V4R7MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2V4R7MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK2V4R7MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2V4R7MPD1TD
Related LinksUVK2V4R, UVK2V4R7MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2V4R7MPD1TD Details Description
Related parts for UVK2V4R7MPD1TD
CAP TANT 68UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
IC LV 4BIT FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
TVPS02RF-21-35P W/ PC CONT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8-SO datasheet.pdf