ST STPS16L40CT
STPS16L40CT picture photo
Mfg. Part Number
STPS16L40CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Datasheet Download
STPS16L40CT.pdf
Availability of STPS16L40CT
QUANTITY
STPS16L40CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS16L40CT
Internal Part NumberEIS-STPS16L40CT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS16L40CT
Related LinksSTPS1, STPS16L40CT Datasheet, ST Distributor
STPS16L40CT Details Description
Related parts for STPS16L40CT
RES SMD 22 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf