Sullins Connector Solutions RMC12DRTS
RMC12DRTS picture photo
Mfg. Part Number
RMC12DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC12DRTS.pdf
Availability of RMC12DRTS
QUANTITY
RMC12DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC12DRTS
Internal Part NumberEIS-RMC12DRTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC12DRTS
Related LinksRMC1, RMC12DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC12DRTS Details Description
Related parts for RMC12DRTS
REGULATOR 12V-3.6V 7A SIP HORZ datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1A 6TSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2.54 LEVER datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE COB datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
2200UF 16V 16X25MM 125C 4000H datasheet.pdf