Sullins Connector Solutions RMC18DRTS-S93
RMC18DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RMC18DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC18DRTS-S93.pdf
Availability of RMC18DRTS-S93
QUANTITY
RMC18DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC18DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-RMC18DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC18DRTS-S93
Related LinksRMC18D, RMC18DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC18DRTS-S93 Details Description
Related parts for RMC18DRTS-S93
ROUND SPACER NYLON 7/8" datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
CONN IDC SKT 60POS W/POL 15 GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
SUB-ASSEMBLY,BASE PLATE datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf