Sullins Connector Solutions RMC26DRXS
RMC26DRXS picture photo
Mfg. Part Number
RMC26DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC26DRXS.pdf
Availability of RMC26DRXS
QUANTITY
RMC26DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC26DRXS
Internal Part NumberEIS-RMC26DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC26DRXS
Related LinksRMC2, RMC26DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC26DRXS Details Description
Related parts for RMC26DRXS
IC RESET N-CH OD 5.0V 5SSOP datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 32WQFN datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM HORIZ 10PPR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
LPA1/3 5.08 STI4.5 OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf