Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT2K43
RMCF0201FT2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT2K43
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT2K43.pdf
Availability of RMCF0201FT2K43
QUANTITY
RMCF0201FT2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT2K43
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT2K43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT2K43
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT2K43 Details Description
Related parts for RMCF0201FT2K43
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY STR DBLE-END 24" datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 90V SMAJ datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf