Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT6K04
RMCF0201FT6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT6K04
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT6K04.pdf
Availability of RMCF0201FT6K04
QUANTITY
RMCF0201FT6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT6K04
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT6K04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package10,000
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT6K04
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT6K04 Details Description
Related parts for RMCF0201FT6K04
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.6A IPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3448-120 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISOLATED 16TQFN datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
DIE SET W. LOC. F. SHIELDED BRAI datasheet.pdf
100000UF 16V 34.93X92.08 85C AXI datasheet.pdf