Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT8R06
RMCF0201FT8R06 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT8R06
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT8R06.pdf
Availability of RMCF0201FT8R06
QUANTITY
RMCF0201FT8R06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT8R06
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT8R06
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT8R06
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT8R06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT8R06 Details Description
Related parts for RMCF0201FT8R06
BOX ALUMINUM GRAY 5"L X 4"W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH7108 XMITTER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
WIREWAY 12" TRNSPSTN CNTR-CLKWSE datasheet.pdf
TFLEX 7180,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
PLUG KIT 2 MODULE G-SERIES datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 64KB 64VQFN datasheet.pdf
220UF 450V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf