Stackpole Electronics Inc. RMCF0201JT10K0
RMCF0201JT10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201JT10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201JT10K0.pdf
Availability of RMCF0201JT10K0
QUANTITY
RMCF0201JT10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201JT10K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0201JT10K0
Standard Package10,000
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201JT10K0
Related LinksRMCF020, RMCF0201JT10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201JT10K0 Details Description
Related parts for RMCF0201JT10K0
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 650MA RF PA 8-USMD datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 26POS SMD datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 230V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
HE FILTER TR-3710N-40 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf