Stackpole Electronics Inc. RMCF0201JT200R
RMCF0201JT200R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201JT200R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201JT200R.pdf
Availability of RMCF0201JT200R
QUANTITY
RMCF0201JT200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201JT200R
Internal Part NumberEIS-RMCF0201JT200R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package10,000
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201JT200R
Related LinksRMCF020, RMCF0201JT200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201JT200R Details Description
Related parts for RMCF0201JT200R
CONN HEADER 8POS .100" VERT 15AU datasheet.pdf
TORX TR KEY SET 8PC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 6MA 5VDC datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 950A datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 3A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf