Stackpole Electronics Inc. RMCF0201JT56R0
RMCF0201JT56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201JT56R0
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201JT56R0.pdf
Availability of RMCF0201JT56R0
QUANTITY
RMCF0201JT56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201JT56R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0201JT56R0
Standard Package10,000
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201JT56R0
Related LinksRMCF020, RMCF0201JT56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201JT56R0 Details Description
Related parts for RMCF0201JT56R0
BOX ABS ALMOND 2.4"L X 1.85"W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 3/4" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 114W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 166.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf