Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT113R
RMCF0402FT113R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT113R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT113R.pdf
Availability of RMCF0402FT113R
QUANTITY
RMCF0402FT113R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT113R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT113R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT113R
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT113R Details Description
Related parts for RMCF0402FT113R
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 1206 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2000 OHM .3A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 35A 600V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf