Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT165R
RMCF0402FT165R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT165R
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT165R.pdf
Availability of RMCF0402FT165R
QUANTITY
RMCF0402FT165R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT165R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT165R
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT165R
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT165R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT165R Details Description
Related parts for RMCF0402FT165R
JUMPER FOR 6/6.5MM TB 3POS datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 4.5V 200MA SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 800A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER 60V STL140N4LLF5 datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSS 9.65" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf