Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT1M20
RMCF0402FT1M20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT1M20
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT1M20.pdf
Availability of RMCF0402FT1M20
QUANTITY
RMCF0402FT1M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT1M20
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT1M20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT1M20
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT1M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT1M20 Details Description
Related parts for RMCF0402FT1M20
CONN RECEPT 20POS 1.27MM STR SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 13.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf