Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT2M21
RMCF0402FT2M21 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT2M21
Brief Description
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT2M21.pdf
Availability of RMCF0402FT2M21
QUANTITY
RMCF0402FT2M21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT2M21
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT2M21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT2M21
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT2M21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT2M21 Details Description
Related parts for RMCF0402FT2M21
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
36 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf