Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT30K9
RMCF0402FT30K9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT30K9
Brief Description
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT30K9.pdf
Availability of RMCF0402FT30K9
QUANTITY
RMCF0402FT30K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT30K9
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT30K9
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT30K9
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT30K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT30K9 Details Description
Related parts for RMCF0402FT30K9
IC HALL EFFECT SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TS5A3669YFPR datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf