Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT38R3
RMCF0402FT38R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT38R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT38R3.pdf
Availability of RMCF0402FT38R3
QUANTITY
RMCF0402FT38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT38R3
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT38R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT38R3
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT38R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT38R3 Details Description
Related parts for RMCF0402FT38R3
RES 39K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33 OHM 16DIP datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf