Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT3M16
RMCF0402FT3M16 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT3M16
Brief Description
RES SMD 3.16M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT3M16.pdf
Availability of RMCF0402FT3M16
QUANTITY
RMCF0402FT3M16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT3M16
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT3M16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT3M16
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT3M16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT3M16 Details Description
Related parts for RMCF0402FT3M16
JUMPER-H1504TR/A3049Y/H1504TR 3" datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 11MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf