Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT5M90
RMCF0402FT5M90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT5M90
Brief Description
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT5M90.pdf
Availability of RMCF0402FT5M90
QUANTITY
RMCF0402FT5M90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT5M90
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT5M90
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT5M90
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT5M90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT5M90 Details Description
Related parts for RMCF0402FT5M90
IC VOLT COMP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SMT3 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP2442 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER QUAD 48TQFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf