Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT732K
RMCF0402FT732K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT732K
Brief Description
RES SMD 732K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT732K.pdf
Availability of RMCF0402FT732K
QUANTITY
RMCF0402FT732K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT732K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT732K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT732K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT732K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT732K Details Description
Related parts for RMCF0402FT732K
IC QUAD LV COMPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,ORN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.53M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 55MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf