Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT8M20
RMCF0402FT8M20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT8M20
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT8M20.pdf
Availability of RMCF0402FT8M20
QUANTITY
RMCF0402FT8M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT8M20
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT8M20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT8M20
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT8M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT8M20 Details Description
Related parts for RMCF0402FT8M20
TRANSDUCER 4-20MA 75PSI datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 230V 400A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 8A TO220 datasheet.pdf