Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT9M09
RMCF0402FT9M09 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT9M09
Brief Description
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT9M09.pdf
Availability of RMCF0402FT9M09
QUANTITY
RMCF0402FT9M09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT9M09
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT9M09
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT9M09
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT9M09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT9M09 Details Description
Related parts for RMCF0402FT9M09
RES SMD 154K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDUCTR W/LED datasheet.pdf
VS2 4X10 VH ST 2S WC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf