Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT9R09
RMCF0402FT9R09 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT9R09
Brief Description
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT9R09.pdf
Availability of RMCF0402FT9R09
QUANTITY
RMCF0402FT9R09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT9R09
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT9R09
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT9R09
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT9R09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT9R09 Details Description
Related parts for RMCF0402FT9R09
MOSFET N-CH 30V 2.5A SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 165X51MM 85/265VAC datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NPN/NC datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf