Vicor Corporation VE-21R-EY-F2
VE-21R-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21R-EY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VE-21R-EY-F2.pdf
Availability of VE-21R-EY-F2
QUANTITY
VE-21R-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21R-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21R-EY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21R-EY-F2
Related LinksVE-21R, VE-21R-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21R-EY-F2 Details Description
Related parts for VE-21R-EY-F2
CONNECTOR DIP 24 PIN GOLD IDC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DIST 12V 8-SOIC datasheet.pdf
COVER FOR 7POS DIP SWITCH CLEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
S02-08-R-3 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-48" BLACK datasheet.pdf