Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT1R60
RMCF0402JT1R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT1R60
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT1R60.pdf
Availability of RMCF0402JT1R60
QUANTITY
RMCF0402JT1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT1R60
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT1R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT1R60
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT1R60 Details Description
Related parts for RMCF0402JT1R60
CONN HEADER 4POS VERT .200 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS AWG28 R/ANGLE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf