Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT47R0
RMCF0402JT47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT47R0
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT47R0.pdf
Availability of RMCF0402JT47R0
QUANTITY
RMCF0402JT47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT47R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT47R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT47R0
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT47R0 Details Description
Related parts for RMCF0402JT47R0
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SC-82AB datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
093 WAFERCON PCB CONN MIXTERM datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
GDT 5000V 5KA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf