Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT620K
RMCF0402JT620K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT620K
Brief Description
RES SMD 620K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT620K.pdf
Availability of RMCF0402JT620K
QUANTITY
RMCF0402JT620K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT620K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT620K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT620K
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT620K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT620K Details Description
Related parts for RMCF0402JT620K
BATT LITH COIN 3V 23MM HORZ datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FOR 82V8313 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU GRN 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM 5.1 RND LENS 8.0 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 21.4VC DO13 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf