Vishay/Dale RWR80S16R0FSB12
RWR80S16R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S16R0FSB12
Brief Description
RES 16 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S16R0FSB12.pdf
Availability of RWR80S16R0FSB12
QUANTITY
RWR80S16R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S16R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S16R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S16R0FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S16R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S16R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S16R0FSB12
CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 4A DO214AB datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40MSPS 48-QFN datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf