Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG160K
RMCF0603FG160K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG160K
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG160K.pdf
Availability of RMCF0603FG160K
QUANTITY
RMCF0603FG160K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG160K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG160K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG160K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG160K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG160K Details Description
Related parts for RMCF0603FG160K
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULE DDR2 DRAM 1G 240-UDIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 7POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf