Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG1K50
RMCF0603FG1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG1K50
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG1K50.pdf
Availability of RMCF0603FG1K50
QUANTITY
RMCF0603FG1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG1K50
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG1K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG1K50
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG1K50 Details Description
Related parts for RMCF0603FG1K50
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR ECL DIFFERENTL 5V 8TSSOP datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 28-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK R87-46 12W BRIDGELUX RS datasheet.pdf
25+25 WAY M HORZ 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf