Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG261R
RMCF0603FG261R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG261R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG261R.pdf
Availability of RMCF0603FG261R
QUANTITY
RMCF0603FG261R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG261R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG261R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG261R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG261R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG261R Details Description
Related parts for RMCF0603FG261R
IMPACT BP 6X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 17POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 11POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf