Littelfuse L4008D6TP
L4008D6TP picture photo
Mfg. Part Number
L4008D6TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252
Datasheet Download
L4008D6TP.pdf
Availability of L4008D6TP
QUANTITY
L4008D6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L4008D6TP
Internal Part NumberEIS-L4008D6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4008D6TP
Related LinksL400, L4008D6TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L4008D6TP Details Description
Related parts for L4008D6TP
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048L/H1507TR10" datasheet.pdf
BANANA JACK ADAPTER 10/PKG BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD datasheet.pdf