Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG28K7
RMCF0603FG28K7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG28K7
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG28K7.pdf
Availability of RMCF0603FG28K7
QUANTITY
RMCF0603FG28K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG28K7
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG28K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG28K7
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG28K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG28K7 Details Description
Related parts for RMCF0603FG28K7
POT 1K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 98MM datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf