Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG2K67
RMCF0603FG2K67 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG2K67
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG2K67.pdf
Availability of RMCF0603FG2K67
QUANTITY
RMCF0603FG2K67 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG2K67
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG2K67
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG2K67
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG2K67 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG2K67 Details Description
Related parts for RMCF0603FG2K67
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V TO249 datasheet.pdf